Transparentní účet: 2601130854 / 2010

Světový den první pomoci

Světový den první pomoci

Dnes je světový den první pomoci. Tento den se od roku 2000 koná vždy druhou sobotu v září a vyhlašuje jej každoročně Mezinárodní federace červeného kříže a červeného půlměsíce. Má všechny upozornit na to, že dovednost poskytnout první pomoc může – v prvních minutách – rozhodnout o životě a smrti člověka. Naučit se základní dovednosti první pomoci není přitom vůbec složité, bez ohledu na věk, vzdělání či povolání každého z nás.

K akci se připojují národní společnosti Červeného kříže a Červeného půlměsíce ze 170 zemí světa organizací názorných ukázek první pomoci na veřejných místech. Český červený kříž není výjimkou. V České republice se akce většinou konají na hlavních náměstích převážně krajských a okresních měst po celém území republiky, v řadě případů také na sportovních hřištích a jiných veřejných prostranstvích.

Již tradičně jej organizují oblastní spolky Českého červeného kříže ve spolupráci s dalšími partnery (Zdravotnická záchranná služba, Hasičský záchranný sbor, dobrovolní hasiči, Policie ČR, Městská policie, Vodní záchranná služba Českého červeného kříže, Sdružení záchranných brigád kynologů, Horská služba aj.).

Vždy se jedná o ukázky poskytování první pomoci pro širokou veřejnost (děti, mládež, dospělí občané) na namaskovaných poraněních, dále o soutěže pro děti, možnost vyzkoušet si s instruktorem kardiopulmonální resuscitaci na resuscitačních fantomech, měření krevního tlaku, ale také ukázky vystoupení kynologů se záchranářskými psy, ukázky moderní hasičské techniky, vybavení zdravotnické záchranné služby, ukázky obvazové techniky, maskování poranění apod.

Šest zásad první pomoci

  1. Získejte přehled o situaci – Je potřeba si uvědomit, CO se přesně stalo, jaká RIZIKA ze situace vyplývají, o jaký POČET (zraněných i zachránců) se jedná a o jak ZÁVAŽNÁ jde poranění.
  2. Zajistěte bezpečnost – Pokud je zranění způsobeno něčím, co může nadále ohrožovat zraněného, vás nebo okolí, zneškodněte další rizika.
  3. Zjistěte rozsah postižení – V první řadě je potřeba zjistit stav životních funkcí – vědomí a dýchání. Jestliže na podněty nereaguje, pokračujte ke kontrole dechu. Pokud je to možné, přetočte jej na záda a uvolněte dýchací cesty.
  4. Zahajte první pomoc podle typu poranění a stavu zraněného – Pokud se jedná o stav bezvědomí, kdy zraněný nedýchá vůbec nebo málo (chrčí, lapá po dechu), je potřeba zahájit kardiovaskulární resuscitaci. Umělé dýchání už dnes není stanoveno jako nutnost pro první pomoc. V případě, že budete provádět pouze masáž srdce, provádějte ji nepřetržitě. Krvácení zastavíte stlačením přímo v ráně a pevným ovázáním, rána ale nesmí být příliš zaškrcená.
  5. Zavolejte záchrannou službu na telefonním čísle 155 (případně 112) -Důležité je sdělit: CO se stalo, KDE se to stalo, KOLIK je postižených a jaký je CHARAKTER ZRANĚNÍ.
  6. Zůstaňte u zraněného až do příjezdu záchranné služby – Průběžně kontrolujte jeho stav a poskytujte další pomoc dle potřeby. Resuscitaci je potřeba provádět až do příjezdu záchranné služby, pokud postižený nezačne dýchat dříve.

Všechny oblastní spolky Českého červeného kříže pořádají celoročně pro veřejnost kurzy první pomoci různého rozsahu pro širokou veřejnost. Naučíte se pomoci druhému v nouzi?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..