Transparentní účet: 2601130854 / 2010

Senioři ve Lvově

Po shlédnutí reportáže Jarmily Štukové v pořadu 168 hodin, která vyprávěla o opuštěných seniorech na Ukrajině, jsme na ně nemohli několik dní přestat myslet. Fyzický stav těmto stařečkům neumožňuje posunout se dál do bezpečí za hranice války. Na sklonku života přišli úplně o všechno ?. o střechu nad hlavou, své blízké, veškerý majetek. Podařilo se jim alespoň zakotvit ve Lvově, v Domově seniorů Renesance Táni Soltyščákové, kde se jim snaží pomoci, jak mohou, s jejich skromnými prostředky.

Příběhy těchto babiček nebo dědečků v nás oživily vzpomínky. Vybavovaly se nám vlastní prarodiče, moudrost jejich stáří a všechny hezké chvíle, které jsme spolu kdy měly. Když začali stárnout a postupně odcházet, vzpomínky na období, kdy se obrátily naše role a my se starali o ně, ne oni o nás. 

Staří lidé jsou podobně zranitelní jako děti, v myšlenkách jsme proto hledali způsob, jak alespoň trochu zmírnit utrpení, ve kterém se momentálně nacházejí. Druhý den jsem vypátrali kontakt přímo na paní Táňu ve Lvově, napsali jsme si a vydefinovali, co je pro ně teď v aktuálním čase důležitým prostředkem pomoci. Byly to invalidní vozíčky, antidekubitní sedáky a matrace, polohovatelné postele.

Dva vozíčky jsme z vlastních prostředků koupili po bazarech, ale potřebovali jsme obstarat ještě 8 dalších. Věděli jsme, že funkční „mechaničáky“ se dají sehnat v cenových relacích někdy již od 1 000,-, reálněji ale za 2500,- až 3000,-. Rozhodli jsme se proto otevřít finanční sbírku na portálu DARUJME.CZ a zbytek prostředků na nákup získat tímto způsobem.

Uběhlo jen několik týdnů a dobré dílo se povedlo! Naše výzva oslovila obrovské množství lidí. Někteří posílali peníze, jiní dokonce vozíček pořídili sami a poslali nám ho již koupený. Prostřednictvím sbírky jsme nashromáždili nakonec neuvěřitelných 36 100,-. Krom vozíčků se nám sešlo ještě mnoho dalších potřebných věcí, jako inkontinenční hygienické potřeby, další potřebná drogerie na úklid domova nebo sladkosti pro diabetiky.

A protože nám po nashromáždění všeho potřebného, včetně 10 invalidních vozíčků, ještě peníze přebyly, poslali jsme přímo do domova částku 23 338,52 Kč. Po dohodě s Táňou budou peníze použity na opravu rozvodů vody, protože v domově byly ve velmi špatném stavu, na několika místech voda dokonce havarijně tekla. A k tomu si rovnou domov pořídí i bojler na teplou vodu, aby tak ošetřovatelé dopřáli obyvatelům teplou vodu, kterou až doposud neměli.

Děkujeme za pomoc všem, které tento příběh oslovil a kteří jste se osobně zapojili.

Aktuality

  • 19.3. 2023 získali jsme nové informace o Domově Renesance ve Lvově
  • 1.11. 2022 – otevřeli jsme finanční sbírku pro Domov Renesance na bankovním účtu naší organizace 2601130854 / 2010 … platby je možno zasílat s textem „LVOV“ nebo VS: 33
  • fotogalerie z průběhu sbírky a předání nashromážděných věcí ke shlédnutí ZDE
  • 3. 5. 2022 – doprava 10 invalidních vozíčků a zdravotnického materiálu do Lvova
  • 30. 4. 2022 – přeposlání 23 338,52 Kč na bankovní účet domova
  • 3. 4. 2022 – vyhlášení finanční sbírky na Darujme.cz