Okolo měst 2017

V roce 2017 jsme uspořádali ve spolupráci s Cesta za snem z.s. akci Okolo Pardubek + Okóóólo Hradce…, která byla součástí celonárodní cyklojízdy Okolo měst napříč handicapy. Šlo již o třetí ročník cyklo happeningu, kdy lidé vytváří svou účastí pomyslný živý řetěz okolo měst České republiky. V prvním ročníku jsme byli 3, ve druhém nás bylo už skoro 100 a letos nás bylo již přes 100!

Cílem akce bylo uspořádat hezký den nejen pro zdravé lidi, ale také na ni aktivně pozvat handicapované kamarády. Ukázali jsme tak společně, že Pardubice a Hradec Králové jsou moderní a odpovědná města podporující sport a aktivní životní styl pro každého bez rozdílů.

Strávili společně pěkný den s fajn lidmi, potkali nové přátele. Ukázali, že táhneme za jeden provaz a že nám záleží na lidech okolo nás. Dali najevo okolí, že nám není lhostejná společnost, ve které žijeme.

Trasy byly koncipované tak, aby délka výletu okolo každého města byla přibližně 25 km a zvládli ji i méně zdatní cyklisté. Na trase byly navíc vyznačeny kratší úseky v délce okolo 2-5 km, kde se k nám mohli přidat, třeba jen symbolicky, příchozí a zapojit se tak do podpory našeho projektu.

Časový harmonogram PARDUBICE (celková trasa 25 km)

 • 9:00 START na Komenského náměstí před Krajským úřadem Pardubického kraje
 • 9:10 I. vyznačený úsek – cyklostezka od Zdymadla po pravém břehu Labe k mostu v Rosicích – 3,8 km
 • 11:00 II. vyznačený úsek – Park na špici až do cíle na Pernštýnské náměstí k Morovému sloupu – 1,5 km
 • 12:00 CÍL cyklistické projížďky v centru Pardubic na Pernštýnském náměstí u Morového sloupu
 • 12:00 – 13:00 přesun ke Kunětické hoře
 • 14:00 – 18:00 sportovně zábavní odpoledne na parkovišti pod Kunětickou horou

Projeďte si s námi trasu virtuálně!

Z Komenského náměstí jsem se vydali přes Zdymadlo, za kterým jsme se napojili na pravém břehu Labe na cyklostezku do Rosic. Přes most v Rosicích, skrz Svítkov, se dostali k Dostihovému závodišti. Od něj pokračovali přes Jesničánky, Pardubičky na Dubinu až na Húrku. Zde jsme se napojili na cyklostezku při levém břehu Labe, po které jsme se vrátili, okolo sportovního areálu Na Špici, na Pernštýnské náměstí. Tím jsme symbolicky uzavřeli okruh kolem města Pardubic. Odtud jsme zamířili po cyklostezce od Lanového parku až pod Kunětickou horu, kde jsme se sešli s cyklisty, kteří absolvovali vlastní okruh okolo Hradce Králové.

Časový harmonogram HRADEC KRÁLOVÉ (celková trasa 28,5 km)

 • 9:00 START na Pivovarnickém náměstí u vstupu do Krajského úřadu Královehradeckého kraje
 • 9:10 I. vyznačený úsek – cyklostezka od Hučáku po pravém břehu Labe ke Kamennému mostu – 2,8 km
 • 10:20 II. vyznačený úsek – cyklostezka od občerstvení U koziček ke státnímu podniku LESY ČR – 7,7 km
 • 12:00 CÍL cyklistické projížďky v centru Hradce Králové na Velkém náměstí u Morového sloupu
 • 12:00 – 13:00 přesun ke Kunětické hoře
 • 14:00 – 18:00 sportovně zábavní odpoledne na parkovišti pod Kunětickou horou

Projeďte si s námi trasu virtuálně!

Vyjeli jsme z Pivovarnického náměstí od vchodu do krajského úřadu Královehradeckého kraje ke Grandu. Po Eliščině nábřeží kolem vodní elektrárny přes Jez Hučák, od kterého jsme se vydali po pravém břehu Labe, až na kamenný most na Pláckách. Přes Věkoše, Pouchov, skrz skladištní oblast po ulici Vážní jsme se napojili na ulici Kladskou a dále ulici Na Mlejnku, která nás dovedla až k mostu přes Orlici.

Kolem Malšovického jezu jsme projeli skrz Malšovu Lhotu k občerstvení U Koziček v blízkosti Stříbrného rybníka, kde jsme si tradičně doplnili energii a pokračovali do Novohradeckých lesů kolem občerstvení u Pytláka k Přístřešku v Novohradeckých lesích, kde jsme zatočili doprava k Přístřešku U Dvou Šraňků.

Dále jsme pokračovali rovně na Nový Hradec, kolem Hvězdárny a Planetária Kopcem Sv. Jána, přes Labskou louku, kde jsme se napojili na Machkovu ulici, kterou jsme směrovali k soutoku. Po pravém břehu Orlice jsme dojeli k lávce u zimního stadionu, kterou jsme přejeli, a po tř. Komenského přes Malé Náměstí jsme dorazili do cíle u Mariánského morového sloupu na Velkém Náměstí. Odtud jsme zamířili na Kunětickou horu, kde jsme se sešli s cyklisty, kteří absolvovali vlastní okruh okolo Pardubic.

Na závěr akce jsme se sešli pod Kunětickou horou, kde jsme připravili sportovně zábavné odpoledne určené pro všechny bez rozdílu handicapu a to malé i velké, děti i dospělé, holky i kluky… Pokusili jsme se přiblížit svět handicapovaných zdravým lidem a handicapovaným zase dali možnost vyzkoušet si věci, ke kterým by se normálně nedostali a měli z nich obavu.

Závěrem

Uvědomujeme, že mnoho zdravých lidí neví, jak pomoci svým přátelům nebo známým, když jim do cesty vstoupí úraz nebo vážné onemocnění. Sportovní aktivity ve společnosti druhých lidí jsou lepší lék než antidepresiva. Věříme, že pokud handicapovanému člověku podáme pomocnou ruku a ukážeme mu svět venku, nasměrujeme jeho život k tomu, aby znovu získal pozitivní pohled na dění okolo něj. Účast na společných sportovních aktivitách přirozeně obě strany učí, jak spolu vycházet bez “bariér”, které jsou postaveny především v našich hlavách.