Transparentní účet: 2601130854 / 2010

Spolupracujeme s týmem Kolo pro ADAMA

Život člověka s handicapem je protkaný desítkami překážek, počínajících hned u prvního obrubníku před vlastním domem. Okolní svět stále není připravený poskytnout těm, kteří jsou omezeni na pohybu, takové životní podmínky, aby se mohli cítit naplněně a svobodně. Obzvláště těžké je to pak pro děti, které přicházejí o možnost trávit aktivně čas se svými kamarády, třeba venku při společných hrách.

Asi právě proto nás tak hodně chytil za srdce projekt Kolo pro ADAMA, který již čtvrtým rokem pomáhá dětem s handicapem získat jejich vlastní handbiky – speciální kola na ruční pohon. Možnost trávit čas s vrstevníky, zažívat svobodu pohybu, cítit vítr ve vlasech, to vše umí vykouzlit jiskry v dětských očích a úsměvy od ucha k uchu na jejich tvářích, které máme všichni rádi.

Za projektem výroby dětských handbiků stojí nezisková organizace Černí koně, která jako jedna z prvních v České republice uvedla po svém vzniku v roce 2008 do provozu půjčovnu speciálních kol pro handicapované – handbiků. A protože o handbiky byl postupně větší a větší zájem, Černí koně se rozhodli pustit do vývoje vlastního prototypu tohoto speciálního kola. S vervou sobě vlastní dokázali nashromáždit první nemalé finance, ze kterých handbike opravdu dokončili a dnes jsou schopni vyrábět jich během roku několik desítek. Při výrobě těchto kol se zaměřují hlavně na děti.

Od prvního vyrobeného handbiku se komunita okolo Černých koní mnohonásobně rozrostla a čítá ve svých řadách stále více a více lidí, kteří chtějí přispět svou troškou do mlýna. A z některých podporovatelů se stávají rovnou aktivní šiřitelé myšlenky, dostat k handicapovaným dětem co nejvíce speciálních kol. A jedním z takových lidí je i Martin Souček, zakladatel sportovní výzvy Kolo pro ADAMA.

Smyslem výzvy je vlastním pohybem přispět najetými km a třeba i finančním darem co sbírky, ze které Černí koně následně vyrábějí dětská speciální kola. Zapojit se je možné 2 způsoby … a to buď celoroční výzvou (za každý svůj najetý nebo naběhaný km zaplatíte částku, kterou si sami zvolíte, do sbírky) nebo letní výzvou (9 prázdninových dní jezdíte a běháte a pokud celá česká republika vysportuje určitý počet km, partneři podpoří sbírku půl milionem).

Krása projektu spočívá ve spojení toho, že děláte něco pro své vlastní zdraví a ještě takovou aktivitu povýšíte na druhou pro někoho dalšího, kdo je ve zdravotních nesnázích a sám na dětský handbike v ceně 80 000,- nemá možnost našetřit.

Máme naději, že spoustu z vás výzva zaujala podobně jako nás a rozhodnete se do toho jít také! Neváhejte, bude vás hřát pocit, že jste součástí krásného celku, který společnými silami dokáže rozzářit řadu dětských očí. Z výzvy z roku 2022 se podařilo předat dětem s postižením celkem 23 nových nablýskaných strojů. Těšíme se, že společnými silami budeme dělat radost mnoha dětem i další roky.