Transparentní účet: 2601130854 / 2010

Pojďme společně pohybem získat kola pro handicapované děti

Pojďme společně pohybem získat kola pro handicapované děti

Život člověka s handicapem je protkaný desítkami překážek, počínajících hned u prvního obrubníku před vlastním domem. Okolní svět stále není připravený poskytnout těm, kteří jsou omezeni na pohybu, takové životní podmínky, aby se mohli cítit naplněně a svobodně. Obzvláště nespravedlivé je to pro děti, které přicházejí o možnost trávit aktivně čas se svými kamarády, třeba venku při společných hrách.

Asi právě proto nás tak hodně chytil za srdce projekt Kolo pro ADAMA, který již čtvrtým rokem pomáhá dětem s handicapem získat jejich vlastní handbiky – speciální kola na ruční pohon. Možnost trávit čas s vrstevníky, zažívat svobodu pohybu, cítit vítr ve vlasech, to vše umí vykouzlit jiskry v dětských očích a úsměvy od ucha k uchu na jejich tvářích, které máme všichni rádi.

Za projektem výroby dětských handbiků stojí nezisková organizace Černí koně, která jako jedna z prvních v České republice uvedla po svém vzniku v roce 2008 do provozu půjčovnu speciálních kol pro handicapované – handbiků. A protože o handbiky byl postupně větší a větší zájem, Černí koně se rozhodli pustit do vývoje vlastního prototypu tohoto speciálního kola. S vervou sobě vlastní dokázali nashromáždit první nemalé finance, ze kterých handbike opravdu dokončili a dnes jsou schopni vyrábět jich během roku několik desítek. Při výrobě těchto kol se zaměřují hlavně na děti.

Od prvního vyrobeného handbiku se komunita okolo Černých koní mnohonásobně rozrostla a čítá ve svých řadách stále více a více lidí, kteří chtějí přispět svou troškou do mlýna. A z některých podporovatelů se stávají rovnou aktivní šiřitelé myšlenky, dostat k handicapovaným dětem co nejvíce speciálních kol. Jedním z takových lidí je i Martin Souček, zakladatel sportovní výzvy Kolo pro ADAMA, o které vám dnes chceme povědět více.

Smyslem výzvy je v období od 22. ? 30. července, nasportovat co nejvíce kilometrů. Společně, všichni dohromady. Potřebujeme vyjezdit na kole či koloběžce, vyběhat, vychodit, uplavat nebo ujet na inlinech celkem 100 000 km. Počítá se opravdu každý metr, sportovat můžete sami nebo ve skupinách, s celými rodinami, kamarády.

Na zdolání této vzdálenosti máme celkem 9 dní a pokud se to podaří, partneři Kola pro ADAMA promění každý vykázaný kilometr v pětikorunu a věnují celkem půl milionu Černým koním, aby za tyto peníze vyrobili další várku handbiků pro nadšené dětské sportovce.

Máme naději, že spoustu z vás výzva zaujala a rozhodnete se zapojit! Bude vás hřát pocit, že jste součástí krásného celku, který společnými silami dokázal rozzářit řadu dětských očí. Z výzvy v předchozím roce se podařilo předat dětem s postižením celkem 23 nových nablýskaných strojů. Kolik jich zvládneme letos? Pro představu, jeden dětský handbike stojí vyrobit 80 000,-

A jak konkrétně se zapojit a vysportované kilometry vykázat? Máme několik možností.

  1. Kdo má více času a chce se sám zaregistrovat do výzvy, může to udělat na webu Kolo pro ADAMA ZDE. Zaplatíte symbolické „startovné“ 100,-, vyplníte formulář a je to, vaše aktivita je započítaná. Sport 4 Help si založila pro letošní rok vlastní tým, můžete se přidat k nám a jako tým uvést právě ten náš. Na konci výzvy budeme vědět jak jsme byli aktivní v naší Sport 4 Help komunitě. A příští rok se můžeme pokusit vzdálenost překonat!
  2. Pokud hrozí, že by vás odradil proces registrace do výzvy, nemáte chuť ani čas se jím zdržovat, pošlete nám zprávu, kolik km jste nasportovali, včetně druhu aktivity, a my kilometry vykážeme za vás.
  3. A jako poslední varianta je tu ještě možnost pro ty z vás, kteří ve svém domácím rozpočtu najdete nějaké finance navíc a budete chtít přispět do projektu více, než jen zdolanou vzdáleností. Na portálu DARUJME je otevřena sbírka pro letošní rok. Čím víc peněz bude, tím více kol se vyrobí. Nezávisle na hlavním příspěvku od partnerů.

A konečně, jak kilometry vykázat? Potřebujete libovolnou aplikaci nebo prostředek, který zdolané km a metry umí změřit. Chytré hodinky, tachometr kola, Stravu, EPP pomáhej pohybem, můžete vzdálenost jen změřit v mapách na internetu … organizátoři výzvy spoléhají na naši poctivost. Pokud se sami nebudete registrovat, posílat informace můžete nám přímo do zpráv na facebooku Sport 4 Help nebo Ireně Vanišové. Nebo do emailu info@sport4help.cz. Nebo do zpráv na Instagramu.

Zítra výzva začíná a jsme moc zvědaví, s jakým výsledkem v neděli 30. července skončí! Děkujeme.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..