Transparentní účet: 2601130854 / 2010

111 HODIN, aneb Nikdo není poražený

111 HODIN, aneb Nikdo není poražený

Tonda Kvaček je ve 13-ti letech nejmladším členem týmu. Za jeho osobou stojí veliká hromada práce. Před pár dny provedl po trase Okolo Pardubek úspěšně celý peloton předepsanou cestou od startu do cíle. Jen několik dní předtím se díky jeho nápadu a aktivitě uskutečnila na gymnáziu Dašická v Pardubicích motivační přednáška organizace Cesta za snem o tom, jak lze žít aktivní život s fyzickým handicapem. A v neposlední řadě umí Tóňa taky dobře psát! Přečtěte si jeho příspěvek na našem blogu a nalaďte se společně s námi na nadcházející největší akci roku – Handy Cyklo Maraton 2017, kterého se účastníme a na který se móóóc těšíme.

Je jasné, že každý závod, utkání, zápas či jiné klání, a nemám na mysli jen ta sportovní, mají vždy svého vítěze a své poražené. Existuje však jeden závod, kde skutečně vítězí všichni a „Nikdo není poražený“. Jde o závod smíšených týmů zdravých a handicapovaných cyklistů, jehož hlavní myšlenkou je spojit tyto dvě skupiny cyklistických nadšenců a vytvořit fungující týmy, schopné fungovat i v extrémních podmínkách. Tento závod pořádá spolek Cesta za snem a jmenuje se 111 hodin.

Účastní se ho osmi nebo čtyř členné týmy, které jedou čtyři dny a čtyři noci non-stop napříč Českou republikou až na Slovensko a zase zpět. Úkolem každého týmu je zvládnout za 111 hodin trasu, která měří 2222 km. Každý tým si volí vlastní trasu a strategii, kterou závod zdolá, ale všechny týmy musí projet průjezdními body a nasbírat do svého Cyklo-pasu razítka jako potvrzení, že těmito místy skutečně projely. Pro každý ročník vybírá pořadatel jiné průjezdní body. Například v loňském roce byly průjezdními body rehabilitační ústavy, spinální jednotky, speciální centra a podobně. V letošním čtvrtém ročníku byly požádány jednotlivé kraje naší republiky, aby si samy zvolily místa, která podle jejich mínění jsou pro případné návštěvníky něčím zajímavá a lákavá.

V samotném závodě však nejde jen o to zvládnout předepsané kilometry ve stanoveném čase, ale hlavně zapojit už do samotných příprav jednoho člověka, který se s handicapem teprve učí žít, a který je patronem týmu. Každý tým svou účastí v závodě zajistí svému patronovi místo na zážitkovém sportovním víkendu v přírodě. Jedná se o setkání všech účastníků závodu – handicapovaných i zdravých sportovců a jejich patronů, a ti se všichni dohromady baví sportem, např. jízda na kánoích, raftu, plachetnicích, plavání, handbike, kriket, geocasching, atd. Smyslem zážitkového víkendu je navázat nové vztahy, přátelství, získat sebevědomí a pozitivní pohled na život. V tomto závodě tedy nejde ani tak o vítězství jako o šíření myšlenky, že život usednutím na vozík nekončí, a že lidé handicapovaní i zdraví mohou společně fungovat bez větších problémů. Nikdo z tohoto závodu neodchází poražený, naopak každý je vítězem.

Napsal: Antonín Kvaček, 1. A, Gymnázium Pardubice

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..