Transparentní účet: 2601130854 / 2010

Světový den zvýšení povědomí o autismu

Světový den zvýšení povědomí o autismu

Na dnešní den připadá Světový den zvýšení povědomí o autismu. Poznat ty, kteří jsou zainteresování k tomuto dni není těžké, neboť mnoho společností po celém světě v tento den osvěcují své budovy modrý světlem jako známku podpoření vyrovnání se s autismem.

Co je autismus?

Autismus je jiným způsobem vnímání a prožívání světa, který je jiný… ne horší. Co se vědeckého názoru na autismus týká, je známo několik modelů, z nichž nejvíce zastoupené jsou medicínský a sociální model autismu.

Nejčastěji se setkáme s tvrzeními, že autismus je přirozenou součástí variance lidské inteligence, čili je přirozený, či s genetickým vztahem (který nemusí být v přímé linii), až po extrémní názory, že je způsobem traumatem, stresem, očkováním nebo životním prostředím. Pravda je taková, že v pozadí autismu není jediný gen nebo skupina genů, genetika je v tomto ohledu mnohem komplikovanější.

Mnoho lidí žijících s autismem jej nepovažuje za nemoc, ale jiný způsob myšlení, vnímání a prožívání, který má svá specifika a nese s sebou také řadu obtíží. Řada z nich veřejně promluvila o tom, že netouží po tom se svého autismu zbavit, i když by si samozřejmě přáli zbavit se  některých obtíží, které s ním mohou být spojené.

Světový den zvýšení povědomí o autismu v ČR

Osvětová kampaň „Česko svítí modře“ vznikla jako první projekt platformy NADĚJE PRO AUTISMUS v roce 2014, kdy se konal I. ročník.  Jejím cílem je zvýšit povědomí veřejnosti o problematice poruch autistického spektra (PAS) neboli autismu. Celorepubliková kampaň je oficiálně zahájena dnem 2. dubna, který je OSN vyhlášen jako Světový den zvýšení povědomí o autismu – WAAD, a potrvá až do konce měsíce. Propojuje organizátory osvětových akcí napříč republikou, posiluje vědomí sounáležitosti a solidarity s lidmi s PAS a jejich rodinami.

V České republice žije podle odhadů na 250 000 osob s PAS (v létech 2014/15 bylo uváděno 100 000 osob). Důležité je však podotknout, že autismus neovlivňuje život pouze jedné osoby, ale celé rodiny. Díky neinformovanosti laické a bohužel i části odborné veřejnosti se osoby s PAS a jejich rodiny potýkají s odsuzováním okolí, neochotou úřadů, neadekvátní zdravotní a sociální péčí a sociální izolací.

Proč právě modrá barva? Je symbolem komunikace – jedné ze tří oblastí, které jsou pro osoby s PAS problematické a pro vzájemné porozumění zcela zásadní. Svoji podporu lidem s PAS a jejich rodinám můžete vyjádřit modrým laděním oblečení nebo jeho doplňku, účastí na některé z akcí, nasvícením objektu na modro atd.

Rozsviťte se s námi modře a podpořte děti s autismem a jejich rodiny! Připojte se do kampaně, která probíhá vždy 2. dubna po celém světě.

Téma VI. ročníku „Česko svítí modře“ – CESTA K POCHOPENÍ…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..