Světový den zdraví
Světový den zdraví je globálním dnem pro rozšiřování povědomí o zdraví, jenž byl založen Světovou zdravotnickou organizací s prostým cílem ? zprostředkování a uzákonění zdravotní péče pro všechny lidi na celém světě.
7. duben každého roku představuje oslavu Světového dne zdraví. Od založení na prvním shromáždění v roce 1948 a od doby, kdy vstoupil v platnost v roce 1950, se oslava zaměřila na vytvoření povědomí o konkrétním tématu zdraví, které by zdůraznilo prioritní oblast zájmu Světové zdravotnické organizace.
Konstituce (statut) WHO stanovuje, že jejím úkolem je ?dosažení všemi lidmi nejvyšší možné úrovně zdraví?. Její hlavní úloha je likvidovat nemoci, speciálně klíčové infekční nemoci. V rámci mezinárodního monitorování průběhu a šíření infekčních nemocí jako SARS, malárie a AIDS, realizuje též programy na likvidaci těchto nemocí, a to vývojem a distribucí vakcín. Po letech likvidace pravých neštovic, WHO v roce 1979 prohlásila, že nemoc byla eradikována – jako první nemoc v historii lidstva, která byla vymýcena. WHO se blíží úspěchu ve vývoji vakcín proti nemocem, jako jsou malárie a schistosomóza (infekční nemoc způsobená motolicemi rodu Schistosoma) a plánuje eliminovat dětskou obrnu v nejbližších letech.
Během posledních 50 let se objevily důležité zdravotní problémy, jako je duševní zdraví, péče o matky a děti a změna klimatu. Oslava se vyznačuje aktivitami, které přesahují rámec samotného dne a slouží jako příležitost zaměřit celosvětovou pozornost na tyto důležité aspekty globálního zdraví.