Transparentní účet: 2601130854 / 2010

Světový den úrazů

Světový den úrazů

Světový den úrazů vznikl roku 1992, kdy jej OSN vyhlásila jako upozornění na úrazy a hlavně přecházení úrazům, neboť k úrazu můžeme příjít v zaměstnání nebo v běžném životě a právě proto je důležitá prevence, aby se úrazy nestávaly zbytečně.

V průměru zemře na následky úrazů v České republice asi dvacet lidí denně. Další stovky zraněných sice přežijí, ale mají doživotní následky – často v podobě omezené hybnosti. Dle údajů SZÚ připadá na každé takové úmrtí nejméně 20 případů dlouhodobější hospitalizace a 70 lékařsky ošetřených pacientů.

Jednou z nejčastějších příčin smrtelných úrazů jsou dopravní nehody. Mezi zvlášť ohrožené skupiny patří v tomto případě děti, mladí řidiči a senioři. Zatímco děti a senioři jsou nejčastěji ohroženi dopravní nehodou jako chodci, v případě mladých řidičů obvykle bývá příčinou dopravní nehody podcenění situace, nedodržení bezpečnostních opatření, zbytečné riskování, případně jízda pod vlivem alkoholu nebo jiných návykových látek.

Jestliže u dětí představují dopravní nehody nejčastější příčinu smrtelných úrazů, v kategorii seniorů je na prvním místě pád. Pády způsobené buď mechanickou překážkou (práh, schody) nebo symptomaticky (v důsledku onemocnění) jsou příčinou nadpoloviční většiny smrtelných úrazů lidí starších 65 let. Velmi smutnou kapitolu tvoří v případě seniorů úrazy vzniklé sebepoškozením, které jsou po pádech na druhém místě tragického žebříčku. Dle některých údajů ukončí sebevraždou svůj život víc než 13 % mužů starších osmdesáti let.

Přesto že se v případě některých typů úrazů, v médiích často píše o jejich prevenci, jejich počet se bohužel nesnižuje. Klasickým příkladem je poškození způsobené úderem o dno po skoku do mělké vody. Tento úraz často končí zlomeninou páteře a následným upoutáním na invalidní vozík, případně ochrnutím všech končetin nebo úmrtím. I přes opakované varování lékařů se tyto úrazy stávají. Stejně jako řada lidí navzdory doporučení odborníků stále v autě nedodržuje všechny bezpečnostní zásady (třeba netelefonovat za jízdy bez handsfree). Proto mají preventivní akce, jako je Světový den úrazů, stále smysl. Byť nám může připadat, že některé rady už jsme slyšeli mockrát.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..