Transparentní účet: 2601130854 / 2010

Světový den Parkinsonovy nemoci

Světový den Parkinsonovy nemoci

Již tradičně se 11. dubna, v den výročí narození britského lékaře a chirurga Jamese Parkinsona, koná Světový den Parkinsonovy nemoci. Tento den slouží jako připomínka toho, jak zákeřná nemoc to je. Uvědomění si existence této vážné nemoci. 

Parkinsonovu chorobu jako první v roce 1817 popsal britský lékař a chirurg James Parkinson. Doposud je nevyléčitelným onemocněním centrální nervové soustavy, které přímo souvisí s úbytkem nervových buněk produkujících dopamin. Důvodem je degenerace neuronů v jádrech mozkového kmene vedoucí k nedostatku dopaminu v bazálních gangliích, tedy v motorických okruzích mozku.

Principy a mechanismy neurodegenerace, která stojí také za vznikem Parkinsonovy choroby, se vědci snaží teprve pochopit. Jisté ale je, že k rizikovým faktorům patří dědičné predispozice. V současnosti je identifikováno přibližně 15 genů, jejichž mutace způsobí rozvoj Parkinsonovy choroby nebo výrazně zvyšuje riziko jejího vzniku. Předpokládá se, že asi u 10 % nemocných je dědičná predispozice jedním z hlavních důvodů rozvoje nemoci.

Choroba postihuje nejčastěji osoby ve věku 50 až 60 let, ale každoročně tuto diagnózu vyslechne i několik třicátníků. Podle odhadů jí v České republice trpí 14 až 16 tisíc osob. Každoročně navíc lékaři diagnostikují 1000 a 1500 nových pacientů. Parkinsonova choroba je dosud nevyléčitelným onemocněním, lékaři však dokáží cílenou léčbou potlačit příznaky nemoci a pomocí rehabilitačního cvičení i zpomalit její rozvoj. Parkinsonovou chorobou trpěli například papež Jan Pavel II., malíř Salvador Dalí nebo boxer Muhammad Ali.

Virtuální summit INSIGHT INTO PARKINSON?S

INSIGHT INTO PARKINSON?S je největší online událost týkající se Parkinsonovy choroby. Od 11. do 13. dubna 2019 přinese tato online konference odborníkům, akademikům, odborníkům, klinikům a samozřejmě osobám žijícím společně s Parkinsonovou nemocnicí a jejich pečovateli, s prezentací, informacemi a mnohem více dostupnými všem držitelům vstupenek z pohodlí jejich vlastní domovy. Navštivte internetové stránky, kde se dozvíte více o on-line summitu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..