Světový den chronické obstrukční plicní nemoci

Světový den chronické obstrukční plicní nemoci byl vyhlášen roku 2001. Jedná se o vážné onemocnění plic končící někdy i smrtí. Nemoc, která postupně ucpává průdušky, může být jako následek bronchitidy. Tento den má zvýšit podvědomí o této nemoci a zároveň informovat o prevenci. V České republice je postiženo touto chorobou přibližně čtvrt miliónu obytavel.

Chronická obstrukční plicní nemoc (dále jen „CHOPN“) je souhrnný název pro chronickou bronchitidu a plicní emfyzém. Jak z názvu vyplývá, jedná se o onemocnění dolních dýchacích cest. Při CHOPN dochází k zvýšenému odporu v dýchacích cestách, který je překážkou pro proudění vzduchu při výdechu. Projevuje se dušností, kašlem, vykašláváním hlenů.

Chronickou obstrukční plicní nemocí onemocní 5-20% dospělé populace, kdy častější výskyt je u mužů. Toto onemocnění je úzce spjato s kouřením cigaret a profesí v prašném prostředí (broušení skla, cihelny, výroba azbestu, uhelné doly). CHOPN je chorobou, které se dá mnohdy opravdu předejít. Nevztahují se na ni tolik rodinné dispozice, takže pokud Vaši blízcí ji mají, neznamená to, že vy chronickou obstrukční plicní nemocí musíte onemocnět též, stačí dodržovat několik opatření.

Hlavní prevencí je nekouřit. Dalším faktorem je zdravý a aktivní životní styl. Ve stravě se zaměřit na hodně ovoce, zeleniny a bílkovin, aktivní cvičení a pohybovat se na čerstvém vzduchu. S tím souvisí i zaměstnání v prašném prostředí, které je stejně škodlivé jako cigarety. Zde platí důsledné používání ochranných pomůcek. Následnou prevencí je snižování počtu infekcí dýchacích cest. S tím samozřejmě také souvisí zdravý životní styl (zdravý a silný organismus se s infekcemi vypořádá lépe) a kouřením, kdy zanesené dýchací cesty jsou zeslábnuté a infekce dýchacích cest jsou častější.

Světový den CHOPN 2019

Český občanský spolek proti plicním nemocem (dále jen „ČOPN“) je spolek, jehož základním cílem je rozšiřování a prohlubování znalostí lékařské i laické veřejnosti o plicních onemocněních. Byl založen z iniciativy členů výboru České pneumologické a ftizeologické společnosti v lednu 2000. Členství ve spolku je od roku 2015 otevřeno i neodborné veřejnosti.

Jako každoročně, i letos se ČOPN zapojí do realizace akcí Světového dne CHOPN ve spolupráci s hlavním organizátorem, Českou pneumologickou a ftizeologickou společností. Akce Světového dne CHOPN 2019 se uskuteční ve dnech 18.-22.11.2019. Vybrané ambulance budou pro zájemce otevřeny dne 20.11.2019. Stanoviště v Obchodních centrech budou v provozu ve dnech 18.-21.11.2019. Akce budou ukončeny přednáškovým dnem 22.11.2019.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..