Transparentní účet: 2601130854 / 2010

Perný den Radka a Héři

Perný den Radka a Héři

Perný den čekal našeho kapitána Radka Kvačka a Héřu Volfa z Cesty za snem v pondělí 27. února. Jednou z našich činností je totiž představit společné aktivity našeho týmu a Cesty za snem širší veřejnosti v našem okolí. A protože nejsme žádní troškaři, pustili jsme se do toho ve velkém! Naplánovali jsme si na jeden den hned dvě přednášky a k tomu ještě i nějaká ta jednání s představiteli Pardubického a Královéhradeckého kraje o možné spolupráci na projektech Okolo měst a handy cyklo maratonu.

Sraz jsme měli v půl desáté, abychom už v deset pronášeli úvodní slovo na motivační besedě s dětmi v centru PROINTEPO v Hradci Králové. Prointepo je školka, škola a centrum pro trávení volného času ? vše soustředěné v jednom místě. Věnují se tu dětem a mladým lidem s tělesným a kombinovaným postižením nebo zdravotním oslabením ve věku od 2 – 26 let. Skladba účastníků přednášky byla pestrá, od prvňáčka až po skoro dospělé děti včetně jejich pedagogů. A o čem jsme si povídali? O tom, že usednutím na vozíček život nekončí!

A kdo by o něčem takovém mohl zasvěceněji povídat, než Héřa, který na vozíčku sedí už deset let po nešťastném pádu při nočním lyžování? Heřman po úrazu nerezignoval na život, naopak je v něm aktivnější než mnozí zdraví lidé. Pracuje, jezdí na kole, lyžuje, skáče padákem, troufne si s kamarády i na jachtu a jeho svalnatých rukou si nevšimne jen málokdo. Náš kapitán je naopak zástupce té strany zdravých lidí, kteří pochopili, že handicap není nic, čeho bychom se měli obávat nebo stranit. Kluci se potkali před lety v zaměstnání, kam Heřman nastoupil po propuštění z nemocnic a od té doby jsou přátelé bez rozdílu handicapů. Oba jsou přesvědčeni, že propojením světů zdravých a handicapovaných lidí je umožněno všem zúčastněným žít radostněji, pohodlněji a naplněně.

Dětem jsme přes hodinu promítali krátká videa, vyprávěli jim o možnosti cestovat s handicapem po celém světě, poukázali jsme před nimi na to, jak je důležité mít životní sen a nakonec jsme si poradili i s jejich zvídavými dotazy. V závěru besedy jsme pozvali všechny zúčastněné na letošní cyklo happening Okóóólo Hradce? a Okolo Pardubek, který budeme pořádat v neděli 28. května.

Potom už následoval úprk na jednání na úřadě Královéhradeckého kraje k pořádání Metrostav Handy Cyklo Maratonu 2017. A jen co jsme tam skončili, přejeli jsme rychlostí blesku do Pardubic na dvě další jednání na stejné téma v kancelářích Pardubického kraje. Celkem vyčerpaní jsme si dopřáli pozdní oběd, po němž si Héřa potřeboval na chvíli odpočinout natažený v autě, aby celý den neseděl na vozíčku a nepřivodil si proleženiny.

A pak už následovala poslední část náročného dne, kdy jsme se opět přemístili do Hradce Králové, a tady si povídali se zástupci místního Rotary klubu, jehož členem je i náš Radek. S přítomnými nás spojuje podobný životní náhled, a tak není divu, že jsme se tu cítili jako doma. Setkali jsme se s opravdovým zájmem o to, co děláme, s pozitivní zpětnou vazbou, snahou se do našich aktivit zapojit. Radek kolegům mimo jiné vyprávěl o tom, jaká byla jeho cesta k aktivitám lidí okolo Cesty za snem, za kterou v loňském roce získal ocenění Muž roku této organizace. Héřa se zase rozpovídal o historii handy cyklo maratonu a o svém současném životě, ve kterém není místo pro slova ?nejde to?. Hlavní poslání rotariánů by se z anglického kréda ?service above self? dalo přeložit do českého jazyka jako ?pomoc ostatním před osobním zájmem?.

Perný den byl u konce a my se rozjeli s dobrým pocitem v duši za svými nejbližšími.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..