Transparentní účet: 2601130854 / 2010

Mezinárodní den lidské solidarity

Mezinárodní den lidské solidarity

Mezinárodní den lidské solidarity připomíná a apeluje a bychom se podle svých možností přidali do boje s celosvětovou chudobou. 

Jeho smyslem je podpora a uznání solidarity jako jedné z těch základních a univerzálních hodnot, které tvoří základ vztahu mezi lidmi. Cílí speciálně na mladé lidi, kteří by si měli podle OSN uvědomovat nutnost harmonie a integrace v rámci celé společnosti. Solidarita má přispívat i v boji proti chudobě, porušování lidských práv a všeobecné nesnášenlivosti.

V době, kdy Vánoce již pomalu klepou na dveře, tyto svátky klidu a pohody v rodinném kruhu připadají na několik mezinárodních dnů věnovaných lidské solidaritě, dobrovolnictví a lidským právům. Na nich je postaven neziskový sektor, který se všeobecně snaží pomáhat druhým a snaží se neustále rozvíjet smysluplné a udržitelné projekty.

Na 20. prosince připadá jeden z nejmladších mezinárodních dní vyhlášený OSN, tedy Mezinárodní den lidské solidarity. Solidarita je sjednocujícím prvkem Miléniových cílů OSN a je současně považována za jednu ze základních hodnot společnosti v 21. století. Na Mezinárodní den lidské solidarity dochází k mnoha akcím nabádajícím lidi všech národů, náboženství, kultur a tradic, aby tak společně pracovali na uskutečnění Miléniových cílů a následně tak zanechali mír, prosperitu a udržitelný rozvoj jako dědictví pro příští generace, které přijdou po nás.

Tři roky po druhé světové válce přijalo 10. prosince Valné shromáždění OSN Všeobecnou deklaraci lidských práv definující základní občanská, politická, kulturní, ekonomická a sociální lidská práva pro všechny národy světa. Bez lidské solidarity a dobrovolnictví by neziskový sektor fungoval velmi těžko. I proto každoročně skrze Mezinárodní den lidské solidarity děkujeme všem dárcům a dobrovolníkům, kteří pomáhají plnit přání dětí, hendikepovaných, chudých či potřebných, kteří neměly štěstí. Mnohé děti vyrůstají v ústavní péči nebo s handicapem, je třeba také zlepšovat stáří seniorů, pomáhat přo katastrofách a uskutečňovat dlouhodobě udržitelné projekty.

Človek v tísni

V České republice se tomuto tématu věnuje nezisková organizace Člověk v tísni, vycházející z myšlenek humanismu, svobody, rovnosti a solidarity. Lidskou důstojnost a svobodu považují za základní hodnoty. Věří, že lidé kdekoli na světě mají mít právo rozhodovat o svých životech a společně sdílet práva vyjádřená Všeobecnou deklarací lidských práv.

Člověk v tísni působí ve 30 zemích po celém světě. Vedle pomoci obětem katastrof pomáhají v místech, kde se lidé bez podpory jen těžko dostanou ze začarovaného kruhu chudoby. V zemích s autoritářskými režimy pomáhají lidem, kteří jsou nespravedlivě zadrženi nebo jinak postihováni kvůli svému boji za základní práva.

Přes 20 let pomáhají také doma v České republice. Krátkodobě při povodních, dlouhodobě nabízí pomoc v nejchudších regionech jednotlivcům i celým rodinám, kteří se dostali do problémů spojených s extrémní zadlužeností, životem na různých „špatných adresách“, nízkým vzděláním a dlouhodobou nezaměstnaností. Největší pozornost věnují práci s dětmi a mládeží. Pracují v oblastech, kde chybí dostatečná podpora státu a dalších institucí. Snižují hendikepy dětí, které potřebují podporu a na více než polovině škol pomáhají aktivním studentům a žákům rozvíjet talent a chápat současný svět v souvislostech.

Skutečný dárek

Se Skutečným dárkem z charitativního e-shopu společnosti Člověk v tísni uděláte radost hned dvakrát. Skutečné dárky vždy symbolizují určitou formu pomoci – od kozy pro chudou rodinu v Africe přes léky pro nemocné nebo bezpečný porod až po doučování dětí z chudých rodin v ČR. Zakoupením některého z více než dvou desítek darovacích certifikátů či unikátních uměleckých Skutečných dárků potěšíte člověka, kterému jej věnujete pod stromeček nebo k narozeninám, ale i toho, komu díky vaší štědrosti Člověk v tísni pomůže.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..