Transparentní účet: 2601130854 / 2010

Během Giving Tuesday se vybralo 71 milionů korun na dobročinnost

Během Giving Tuesday se vybralo 71 milionů korun na dobročinnost

Letošní světový den dárcovství Giving Tuesday se stal historicky nejštědřejším úterým v Česku. Na dobročinné projekty se 3. prosince 2019 podařilo v Česku vybrat celkem 70 990 649 Kč.

Do Giving Tuesday se zaregistrovalo 333 dárcovských výzev. Nejčastěji vyzývaly jednotlivé charitativní projekty k pomoci dětemlidem s hendikepem a seniorům. Giving Tuesday v Česku čtvrtým rokem pořádala Asociace společenské odpovědnosti.

?Po celém světě padaly na Giving Tuesday filantropické rekordy. A Česko nezůstalo pozadu. Letos se na dobročinné účely v Česku podařilo vybrat bezmála 71 milionů korun a dělo se nespočet dobrých skutků. Lidé darovali nejen peníze, ale také oblečení, potraviny, krev nebo třeba svůj čas. Tím však naše práce nekončí. Nezáleží na tom, jestli je čtvrtek nebo zrovna úterý. Pomáhat je třeba každý den. Každý den je ten správný čas konat dobré skutky,? uvedla Lucie Mádlová, zakladatelka a ředitelka Asociace společenské odpovědnosti.

Prostřednictvím portálu Darujme.cz poslali lidé v rámci Giving Tuesday dárcovských výzev na dobročinné projekty 6 550 674 Kč. Kromě finančních příspěvků byla letos trendem i materiální pomoc ? na charitativní účely se podařilo vybrat 5 tun oblečení a v rámci zaměstnaneckých sbírek se vybralo 640 kg potravin. Do sbírky potravin se zapojily firmy, ale třeba i zaměstnanci ministerstva zahraničních věcí.

StarDance pro Centrum Paraple

Nejštědřejší veřejnou sbírkou letošního ročníku dne dárcovství byl benefiční večer StarDance pro Centrum Paraple. Netradiční taneční show pěti tanečních trojic, složených z osobností českého showbyznysu, profesionálních tanečníků a z nových tanečních hvězd z řad klientů Centra Paraple se poprvé vysílala v listopadu 2015 na programu České televize, ČT1.

V sobotu 23. listopadu proběhl sedmý večer StarDance 10 ve znamení dobročinnosti, elegance a ladnosti. Pět tanečních čtveřic v rámci čtvrtého ročníku benefičního večera StarDance vytancovalo pro Centrum Paraple neuvěřitelných 15 235 748 Kč.

Jedním z tanečníků byl i Libor Bohdanecký, kterému jsme se snažili pomoci v minulosti i my. „Do tanečních chodil ještě před Listopadem a tak si jistě rád osvěží některé zapomenuté krokové variace“, říká Libor. Libor je tetraplegik poměrně krátkou dobu a tak se pořád učí, hledá a snaží se být aktivní. Vloni zkoušel lyžovat, letos si oblíbil handbike. Se ženou a dětmi chce vyrazit na okružní cestu po Evropě až k Atlantiku. Kromě svých dětí, Kryštofa, Toničky a Františka, miluje hory a skály, ale už se do nich nechce moc vracet, protože mu chybí svoboda a radost z volného pohybu v přírodě. Po úrazu si na okraji Hradce Králové postavili bezbariérový domek s překrásnou zahradou, ve které tráví volný čas a sám přiznává, že se mu z ní kolikrát ani nechce.

Díky všem dárcům může Centrum Paraple dále pomáhat lidem s poškozením míchy v aktivním návratu do běžného života, zejména prostřednictvím poskytování služeb sociální rehabilitace a odborného sociálního poradenství.

Firemní a školní sbírky

Kromě veřejných sbírek probíhaly i ty firemní ?zaměstnanci Skupiny ČEZ vybrali sumu nejvyšší a Nadace ČEZ částku ještě znásobila, a to na celkových 6 330 562 Kč. Peníze poputují ke 104 lidem v tíživé životní situaci.

Letos se do Giving Tuesday zapojovali v rámci dárcovství na školách také žáci, studenti i nejmladší děti. Například děti ze školní družiny ZŠ Beroun vyráběly vánoční přání klientům domova pro seniory nebo děti ze základní školy Jeseník vybíraly peníze na skutečný dárek od organizace Člověk v tísni.

Svátek dárcovství Giving Tuesday se slaví po celém světě od roku 2012, a to vždy první úterý po Black Friday jako protipól k jeho hromadění a materialismu. Do Giving Tuesday se zapojuje více než 150 zemí, Česko se nejštědřejšího dne v roce pod hlavičkou Asociace společenské odpovědnosti letos účastnilo počtvrté.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..