Transparentní účet: 2601130854 / 2010

Handicapovaní ve větrném tunelu

Handicapovaní ve větrném tunelu

V úterý 14. 9. 2021 nás organizace Cesta za snem pozvala jako diváky na akci Windtunnel Handifly, která probíhala ve větrném tunelu Hurricane Factory Prague v Praze. Zájemci z řad handicapovaných lidí měli možnost vyzkoušet si létání v proudu větru, které v tunelu simuluje volný pád například po výskoku z letadla. Rychlost proudu větru ve větrném válci, ve kterém se létá, lze regulovat podle zdatnosti letce, u zkušených letců a místních instruktorů může dosahovat až výše 270 km/h.

Pohyb v proudu větru má svá pravidla, která mimo jiné předpokládají, že například ovládáte všechny své čtyři končetiny. Pokud totiž vyváženě neumístíte své tělo do proudu větru, létáte v tubusu spíše jako „nudle v bandě“, než jako parašutista, který malým pohybem ruky, nohy nebo hlavy ovládá svůj let.

Ještě donedávna proto byla myšlenka profesionálního sportu – létání ve větrném tunelu – pro mnohé handicapované zapovězena, například pro amputáře nebo osoby na vozíčku, protože právě oni své tělo při létání ovládat plně nedokáží. V řadách parašutistů a lidí profesionálně se věnujících této sportovní disciplíně se ale našla skupinka, která začala zkoumat možnosti, jak přeci jen lidem s handicapem tuto aktivitu umožnit. Rozeběhl se například vývoj speciálních ortéz, které znehybňují dolní končetiny a drží je tak ve správné poloze, podařilo se i sehnat finanční prostředky pro tréninkové lekce prvních několika handicapovaných letců. A tam, kde je vůle, dostaví se i výsledek! Letci s handicapem se probojovali se do řad zdravých sportovců velice úspěšně.

Tyto pozitivní zkušenosti tak přirozeně způsobily, že na sebe dlouho nenechal čekat ještě větší projekt, dokonce přesahující hranice České republiky. Tím je právě Windtunnel Handifly podporovaný EU programem Erasmus. Díky tomuto projektu si stovky nebo možná i tisíce handicapovaných osob po celém světě vyzkouší létání ve větrném tunelu a pokud se jim tento sport natolik zalíbí, že se mu budou věnovat tréninkově jako uznávané sportovní aktivitě, jejich zájem je může dovést až k účasti na prvním mezinárodním indoor skydiving meetingu ve Francii v roce 2022.

Pokud jsme Vás informacemi v tomto článku zaujali a popadá vás touha stát se jedním z vyvolených, kteří dostanou šanci se podívat s tímto sportem až na mezinárodní závody, ozvěte se emailem přímo do Hurricane factory na s.ferrerova@hurricanefactory.com!

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..