Transparentní účet: 2601130854 / 2010

Co dělá maraton nezapomenutelným zážitkem? My!

Co dělá maraton nezapomenutelným zážitkem? My!

Sedmý ročník handy cyklo maratonu je za námi. A já, jako každý rok v tuto dobu, přemýšlím, jak se o ten zážitek, kterým jsem si v uplynulých dnech prošla, podělit se svými nejbližšími, rodinou, přáteli, kolegy v práci… Jsem plná pozitivní energie a nálady, kterou mám touhu a potřebu přenášet dál. Každý z vás, kdo se alespoň jednou v životě maratonu zúčastnil, mi jistě rozumíte a chápete, o čem mluvím.

Uvažuji, v čem je vlastně tato Héřova a Tomášova akce tak unikátní. Co z ní dělá ten nezapomenutelný zážitek vpíjející se každému na dlouho pod kůži?

Myslím si, že vysvětlení je více než prosté … hlavní podstata fungování maratonu tkví v komunitě lidí, která se okolo Cesty za snem dnes vyskytuje. Kluci dokázali před sedmi lety svou ojedinělou myšlenkou uvést v chod soukolí, které na sebe postupně strhávalo a nabalovalo další a další zúčastněné, až se všem dohromady povedlo zhmotnit ušlechtilý sen o světě bez bariér. Světě, kde je každému vrchovatě dopřáno výsostné právo žít naplno a aktivně, bez rozdílu handicapů.

Zdravý člověk si často neuvědomuje, že život kolem něj plyne v obvyklém a naučeném rytmu, každý den dál a dál, aniž by pro to musel cokoliv výjimečného dělat.  Až teprve v momentě, kdy mu vstoupí do cesty nečekaný handicap, fyzický nebo psychický, realita okolního světa udeří plnou silou…

Počáteční odhodlání hledat si nový řád a smysl bytí je den ode dne více a více nahlodáváno desítkou překážek, počínajících hned u prvního obrubníku před vlastním domem. Okolní svět není připravený poskytnout člověku po prodělaném úraze nebo nemoci takové životní podmínky, aby mohl sám a bez pomoci opustit svůj byt, pracovat, vzdělávat se, sportovat, bavit se společensky … prostě ŽÍT.

A to, co v takový moment získá milionkrát na hodnotě, jsou lidé okolo nás. Ryzí a opravdoví přátelé, kteří nejsou sebestřední a v životě vyznávají ty správné hodnoty. Kamarádi, kteří bez silných slov podají pomocnou ruku, aniž by za to něco očekávali. Lidé, pro které je samozřejmostí netřídit svět na plnohodnotný a méněcenný jen tím, zda někdo mluví, chodí, slyší, hýbe rukama nebo přemýšlí stejně jako já. Bytosti, které chápou, že v takovém světě nejen něco dávají, ale také mnohé dostávají. Díky takovému přístupu vytváříme svět, kde má každý nádech a výdech libovolného člověka stejnou hodnotu.

Cítím vnitřní uspokojení z toho, že jsem dostala možnost být součástí něčeho takového. A naplňuje mě tetelivou radostí, že se naše komunita každým rokem více a více rozšiřuje a zraje jako dobré víno.

14 Odpovědi

 1. Mirka Šťastná napsal:

  Nádherný text! Kéž by bylo takových nadšenců víc, hned by se žilo lépe. Díky!!!

 2. dasag napsal:

  Byjecny clanek vystihujici srdecnou a radostnou atmosferu tohoto cyklopodniku. Opravdovy zavod pro dobrou vec a odmenou je intenzivni zazitek spolu s endofinovou kocovinou!! 🙂 Muzu potvrdit, tezka zavislost! 🙂 🙂

 3. Pavel 819 napsal:

  Nejhorsi asi je to, ze clovek by chtel hodiny vykladat ke kazde fotce, ale nejak pak zjistis ze jsou to veci nesdelitelne. Nikdo nepochopi co to ma pro nas za vyznam ze se njade v aute stangla salamu ve 4 rano. Jak zde bylo psano, tezka zavislost po prvnim p(r)oziti. A nedej boze po vicero…

 4. Tomáš Janáček napsal:

  Irčo, to je krásně napsané!!! 👍♥️

  • Tomíku díky, snad se nám něco z našich pocitů podaří přenést i na další a další … a zlákáme je k osobní zkušenosti, která je do detailů nepřenositelná.

 5. Tomáš Hajský napsal:

  Irčo napsala jsi to opravdu moc pěkně, klobouk dolů:-) Myslím, že takto předaný smysl cyklomaratonu a vlastně celé Cesty za snem rád nasaje i člověk dosud neposvěcený. A já, jelikož už posvěcený jsem, jsem z tvého textu dost naměkko;-)

 6. Osmikráska Sůvička napsal:

  Irčo, nádherně napsané. Shrnutí toho co je podstatné a krásné. Žít stejné hodnoty a předávat si radost.
  I ty jsi v této komunitě lidí výjimečná a jsem za to ráda. Tvá přítomnost, tvá práce, tvé texty a komentáře, tvé fotky, které zachytí něco vzrušujícího co bere dech. Hraješ si s textem tak, že člověk přesně ví, co tím myslíš.
  A to jsi TY. Jedna z AVENGERS.
  Jsem moc ráda a vděčná za to, že jsem tě potkala.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..