Transparentní účet: 2601130854 / 2010

Pomoc s budováním Domu Dobra Bohnice

Pomoc s budováním Domu Dobra Bohnice

Téměř ihned po zahájení válečného konfliktu 24. února 2022 začaly v Praze na sídlišti v Bohnicích vznikat ubytovací prostory pro až 70 maminek s dětmi, které postupně přicestovávaly do Čech ze všech koutů Ukrajiny.

Přestože jsme již podpořili Ukrajinu finančně, v rámci sbírky pořádané Velvyslanectvím Ukrajiny v Praze, hledali jsme ještě další formu pomoci, více hmatatelnou. Toužili jsme se zapojit konkrétně, zaměstnat svou hlavu a ruce, abychom stále nemysleli na hrůzy, které se na Ukrajině odehrávají a poradili jsme si tak s bezmocností, že nemůžeme udělat nic, aby se podařilo konflikt zastavit.

A právě stavba ubytování v bývalé vietnamské prodejně potravin, na konečné autobusu 144 v ulici Mazurská, bylo pro nás to pravé! Od prvního okamžiku, kdy jsme se tam přihlásili jako dobrovolníci. Tým lidí se srdcem na pravém místě, okolo fotografa Pavla Oskina, dokázal během dvou měsíců vykouzlit z obrovského nebytového prostoru 12 pokojů pro celkem 72 lidí. V místě se opakovaně scházeli stejní lidé, kteří si odlomili pořádný kus svého volného času, makali a mnohdy pořizovali i drobný materiál ze svého, aby bylo možno co nejdříve maminky ubytovat.

Jednolitý prostor bylo nutné přepažit, vytvořit samostatné pokoje, sprchy, jídelnu, toalety, společenskou místnost, komplet rozvést elektřinu, vodu, vymalovat, složit nábytek. A po celou dobu samozřejmě zametat, vytírat a uklízet na tisíc způsobů stále dokola :).

Dětem jsme do pokojů nakoupili ještě základní věci na psaní a kreslení a sešity do školy.

A to, co se zdálo na počátku prací skoro nemožné, se v květnu stalo skutečností. Dnes je Dům Dobra Bohnice plný lidí, kterým toto ubytování pomáhá překonat ztrátu vlastního domova a snad i se pomalu přenést přes zlé věci a znovu postavit na nohy a vykročit do dalšího života.

foto: facebook Kuba Folteen

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..