Transparentní účet: 2601130854 / 2010

Novinky z Domova seniorů Renesance ve Lvově

Novinky z Domova seniorů Renesance ve Lvově

V květnu roku 2022 jsme organizovali sbírku invalidních vozíčků pro Domov seniorů Renesance v ukrajinském Lvově. Na Ukrajinu se podařilo doručit nejen 10 vozíčků, ale také další velké množství humanitárního materiálu a hygienických pomůcek a ještě jsme domovu dokázali předat i finanční částku přes 23 000,- korun českých. (Fotogalerie z uskutečněné sbírky ke shlédnutí TADY)

Na konci roku 2022 jsme vypsali na podporu domova ještě druhou finanční sbírku, chtěli jsme seniorům v domově přilepšit v době svátků v závěru roku. Podařilo se nashromáždit částku 7 000,- Kč. Z kraje nového roku 2023 jsme se proto snažili spojit s majitelkou domova Táňou Soltyščákové, ale přes její telefonní číslo, které v květnu fungovalo, se nám kontakt nepodařil.

Po několika dalších neúspěšných pokusech o kontakt jsme se na začátku března spojili s fotografkou Jarmilou Štukovou, která o domově natočila původní reportáž a byla to ona, kdo nás v květnu 2022 upozornil na potřebu domovu pomoci. Chtěli jsme vědět, zda alespoň jí jsou známé nějaké novinky o domově.

Na území Ukrajiny jsou opakující se výpadky elektřiny, další a další lidé přicházejí o své domovy a senioři z oblastí více zasažené válkou se přesouvají na západ státu, tedy i do Lvova a hledají místo, kde by mohli zakotvit a dostalo by se jim tam podpory a pomoci. Dozvěděli jsme se, že Táňa Soltyščáková z vedení domova odešla (pravděpodobně již dále nezvládala stálou psychickou zátěž z neustálého nedostatku hygienických pomůcek, potravin a dalších běžných věcí potřebných k chodu domova) a přenechala odpovědnost za chod zařízení paní Marii, která byla a je v domově osobou odpovědnou za hospodaření.

Víme tedy, že Renesance dále funguje, i když pravděpodobně s velkými obtížemi. V následujících dnech a týdnech se pokusíme s domovem spojit prostřednictvím paní Marie (komunikace probíhá pouze v ukrajinštině nebo ruštině, snažíme se používat překladač do azbuky) a zjistit novinky a možnosti, jak domovu předat připravených 7000,- Kč.

Věříme, že vám brzy přineseme konkrétní informace a třeba i fotografie, jak to v Renesance v těchto dnech vypadá.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..