Transparentní účet: 2601130854 / 2010

Národní den epilepsie

Národní den epilepsie

Národní den epilepsie připomíná, že neurologické onemocnění, kterým trpí šest milionů Evropanů, nemusí uzavírat cestu k plnohodnotnému životu. Epileptici narážejí kvůli neznalosti a obavám okolí spíše na společenská omezení než na zdravotní limity.

Cílem Národního dne epilepsie je informovat širokou veřejnost o nemoci, která kromě genetických dispozic může postihnout z různých důvodů kohokoli z nás. O epilepsii se stále mezi veřejností mnoho neví, je obávaná a k lidem s tímto onemocněním je přistupováno se značnou nejistotou. Informovanost o epilepsii postupně roste, ale pohled na nemoc se podle Červenkové mění jen pomalu. Někdy jsou tyto postoje spojené se snahou vyřadit nemocné ze společnosti. Pacientům to přináší problémy v oblasti sociální, profesní, školní i v partnerských vztazích.

Co je epilepsie?

Epilepsie není psychická, ale tělesná porucha.  Jedná se o neurologické onemocnění mozku. Lehčí formy nijak neovlivňují schopnost žít běžným životem, tj. pracovat, sportovat, zakládat rodiny.

Většinou se projevuje opakovaným výskytem epileptických záchvatů. Nejedná se však vždy o stejný druh nemoci se stejným typem záchvatů, stejnou příčinou a stejnou léčbou. Druhů epilepsie a typů záchvatů je několik. Záchvaty se nemusí projevovat pouze známými křečemi se ztrátou vědomí, ale také např. pouhým zahleděním, brněním nebo výpadkem paměti. Záchvaty se mohou vyskytovat i v noci během spánku.

Epilepsií může onemocnět v kterémkoli věku kdokoli ? ať už na základě genetiky, nebo následkem úrazu, porodu, operace, stresu, vypětí apod. Je však ve většině případů (uvádí se přibližně 70 %) vyléčitelná. Léčí se několika způsoby, z nichž nejčastější a nejúčinnější je léčba pomocí léků ? antiepileptik. K operacím se přistupuje v případech, kdy jde o diagnostikování epilepsie, na kterou léky nezabírají a operace může pomoci (čemuž předcházejí důkladná vyšetření).

Některá z forem epilepsie je diagnostikována zhruba 1 člověku ze 100. Všichni jsme s ní někdy setkali nebo o ní alespoň slyšeli. Přesto je stále předmětem mnoha předsudků a mýtů. Pojďme si společně vysvětlit, co epilepsie doopravdy je, a jak se s ní dá žít běžným způsobem života.

Společnost ?E? usiluje o šíření informací, které by podpořily lidi s epilepsií v jejich životě. Klientům poskytuje prostor k setkávání i příležitost k aktivitám, které jim umožňují snáze se zařadit do každodenních aktivit. Sdružení provozuje sociální podnik Aranžérie, který lidem s epilepsií dává možnost zaměstnání v kolektivu, kde jsou přijímáni bez předsudků.Epilepsie se projevuje různými typy záchvatů, například nevnímáním, brněním, třesem, křečemi či bezvědomím. Epileptických záchvatů by se podle Červenkové okolí nemělo bát, mělo by se naučit základům první pomoci. Epilepsie může být vrozená, může se ale objevit kdykoli během života. Onemocnění mozku může vyvolat úraz, stres, vyčerpání či operace. Léčí se antiepileptiky, dodržováním správné životosprávy, případně operativně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..