Transparentní účet: 2601130854 / 2010

Mezinárodní den invalidů

Mezinárodní den invalidů

Mezinárodní den invalidů byl vyhlášen Mezinárodní federací práce neschopných a civilních invalidů na 19. března. Zdravým a mobilním lidem má připomenout, s jakými překážkami a peripetiemi se zdravotně postižení denně perou.

Komplikace v denním životě zažívají v souvztažnosti se svým typem handicapu (smyslový – sluchový, oční, pohybový – imobilita plná nebo částečná, hybnost končetin – plná či částečná, interní zdravotní obtíže – rozstroušená skleróza, Crohnova choroba a mnohé další nemoci, třeba mentálního charaketeru).

Pojem tělesného postižení bývá obvykle redukován pouze na postižení pohybového ústrojí. Jako tělesně postižená je obecně vnímána osoba, jejíž pohybový handicap je zjevný a nedá se přehlédnout. Tělesná postižení mohou být vrozená nebo získaná. Vrozené vady vznikají buď během těhotenství, nebo při porodu. Získaná postižení může způsobit buď úraz, nebo různé choroby. Na rozdíl od vrozených vad mohou vzniknout v kterémkoli období života.

V rámci Mezinárodního dne invalidů se proto každoročně konají nejrůznější akce v mnoha městech a místech, a to i v České republice. Akce se týkají různých forem začlenění těchto lidí do společnosti, koníčků a zájmů, ale i pracovní a zaměstnanecké oblasti těchto osob.

Mnohé subjekty ve městech – od poboček správy sociálního zabezpečení, přes sociální služby a odbory města, až po obce a města samotná – tak vyhlašují různé aktivity a v jejich rámci pořádají akce na podporu invalidů a oslav mezinárodního dne. Ty se týkají podpory, osvěty a lepšího informování široké veřejnosti ohledně invalidních osob, jejich různých handicapů s důrazem na to, že i oni všichni mají právo na plnohodnotný život.

Praha bezbariérová

Magistrát hlavního města v rámci projektu Praha bezbariérová se otázkám odstranění překážek ve veřejné dopravě věnuje dlouhodobě.

Společně s městskými organizacemi, zejména s Dopravním podnikem, Technickou správou komunikací, Institutem plánování a rozvoje, ale i za pomoci občanských sdružení navazuje na celosvětový trend budování udržitelného městského prostředí přístupného pro všechny.

Magistrát hlavního města Prahy má v současnosti hotovou projektovou dokumentaci na zpřístupnění tramvajových zastávek Maniny, Kamenická, Náměstí Republiky a autobusové zastávky Smaragdová. Bezbariérového zpřístupnění se vbrzku dočkají stanice metra Karlovo náměstí a Opatov. V plánu je bezbariérová úprava pěší trasy mezi stanicí metra I. P. Pavlova a Úřadem městské části Praha 2. Ve stádiu přípravy projektové dokumentace jsou bezbariérové úpravy tramvajových zastávek Karlovy lázně, Lipanská, Nákladové nádraží Žižkov, Orionka, Vinohradská vodárna a Čechův most, dále pěší přístup k zastávce tramvají Albertov a zastávce autobusů Červeňanského. Další informace na: www.bezbarierova.praha.eu

Mapa přístupnosti

Mapa přístupnosti, kterou můžete nalézt na adrese www.mapapristupnosti.cz, usnadňuje život nejen osobám se sníženou schopností pohybu, ale i seniorům nebo maminkám s kočárky už od roku 2016. V současné době lze v mapě dohledat podrobné informace o bezbariérové přístupnosti více než 1 100 budov a veřejných prostranství na území hl. města Prahy, které jsou postupně doplňovány. Na tomto projektu spolupracuje Magistrát hl. m. Prahy s Institutem plánování a rozvoje hl. m. Prahy a Pražskou organizací vozíčkářů. Uživatelé si mohou nově v legendě vyfiltrovat vyhrazená stání ZTP či dopravní stavby.

Magistrát hl. m. Prahy vyslyšel přání z řad držitelů parkovacích karet ZTP a ZTP/P a v rámci inventarizace, která probíhala od roku 2017 do roku 2018, získal údaje o lokalizaci a parametrech sdružených vyhrazených parkovacích stání. Každá modrá ikona se symbolem vozíku na Mapě přístupnosti popisuje, o jaký typ vyhrazeného stání se jedná, jeho délku a šířku, a k dispozici jsou také informace o materiálu a stavu povrchu.

Uživatelé si mohou z jednoho místa dohledat informace o dostupnosti objektu podle typu občanské vybavenosti, tedy například pro oblast kultury, úřadů, služeb, sociálních služeb, zdravotnictví, bankomatů, sportu, restauračních zařízení apod. Mapa zobrazuje tři kategorie přístupnosti – plně přístupné, částečně přístupné a nepřístupné.

Každý zmapovaný objekt je zároveň charakterizován 11 piktogramy, které popisují sklon a povrch průchozích částí, schody, úzké dveře, bezbariérovou přístupnost WC a další důležité informace pro větší komfort návštěvníků. Projekt Mapa přístupnosti mimo jiné získal v minulosti ocenění od Národní rady osob se zdravotním postižením v ČR.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..