Transparentní účet: 2601130854 / 2010

Leoš Čapek: Chtěl bych se vrátit k houbaření a myslivosti… prostě do lesa

Leoš Čapek: Chtěl bych se vrátit k houbaření a myslivosti… prostě do lesa

Patronem našeho týmu v  ročníku 2016 handy cyklo maratonu je Leoš Čapek. Leoš před 3 lety utrpěl úraz, který ho usadil na invalidní vozík. A naším týmovým cílem pro letošní rok je Leoše přesadit z vozíku do vlastního handbiku a stát s ním za rok na startu pátého ročníku závodu!

Náš patron má své doma v Býšti u Pardubic, je mu 39 let a v jeho životě má vele důležité místo i 7-mi letý synek. Leoš už úspěšně překonal období těsně po úraze, ledacos dokáže sám, před pár týdny si nechal upravit auto na ruční pohon a znovu řídí. Má okolo sebe rodinu, maminku, sestry a spoustu přátel, kteří jej podporují a pomáhají mu.

Podle nás chybí Leošovi jen malý kousíček k tomu, aby do svého života zabudoval další aktivity, které mu umožní aktivně trávit čas se synem a přáteli.  A my si myslíme, že projekty Cesty za snem jsou přesně takové, že nám s tím pomohou. 🙂

Jak se ti stal úraz?

Před 3 lety jsme s kamarády připravovali akci, stavěly jsme párty stany a podobné věci, a pak jsme se šli umýt do písáku. V životě jsem do vody neskočil po hlavě, až tenkrát. Kdybych skočil o metr vedle, tam už byla hloubka.

Když tě Radek oslovil, tušil si, že existuje nějaký Handy Cyklo Maraton?

Ne, vůbec jsem neměl ponětí, že něco takového je a už vůbec ne, že by se mě něco takového vůbec mohlo týkat, mě, kluka z Býště.

Kdy si se poprvé setkal s členy týmu a co se ti po tom setkání honilo hlavou?

První setkání bylo s Radkem, který se ke mně dostal nejprve přes mého bratrance Míru. Ten se Radka zeptal, jestli by pro mě nechtěli jet 4. ročník 111-ky. Potom mluvili s Vlastičkou, mojí ségrou, aby vymysleli jak na mě, no a pak už přišel Radek. První setkání bylo asi 2 hodiny u mě doma a povídali jsme si o tom, co je to za závod, co to obnáší a já z toho byl tak nějak zmatený, spousty informací… Ale cítil jsem v tom výzvu, že i já, kluk z Býště s handicapem, bych mohl něco dokázat.

No a další setkání už bylo s Radkem a s Hankou a jeli jsme na kvadriatlon do Bedřichova, tam jsem viděl poprvé tu skupinu kolem Héři, seznámil se s dalšími lidmi a odjížděl jsem sice promrzlí, ale s pocitem, že v tom chci jet s nimi.

Sportoval jsi před úrazem?

Klasicky vesnicky, dělali jsme všechno hokej, fotbal, kola, nohejbal, tenis a 14 let jsem závodně házel šipky.

Máš doma půjčený handbike. Jaká byla tvá první vyjížďka?

Cha, cha, cha… první vyjížďka byla opravdu skvělá, 300 metrů od baráku a bylo mi z toho blbě, venku v ten den bylo snad 50 stupňů a já jsem se asi přehřál … ale každý začátek je těžký a pro mě to i tak byl super zážitek.

A co ježdění říkají tvé ruce?

Ruce dobrý, zatím nejezdím tolik kilometrů, aby bolely, ale čekám to, že i to přijde. Včera jsme vyrazili s Radkem na další projížďku, mám půjčený další handbike a on pořád zatáčí do leva, musel jsem to vyrovnávat a levá ruka mě tedy bolela pekelně. Ale pivko jsem pak udržel, tak to není tak špatné …

S týmem si se byl podívat na kvadriatlonu v Bedřichově. Tento rok zbývají ještě tři další. Plánuješ v některém závodit?

Nevím, jestli mohu neplánovat, Radek se o to postará … Jsme domluveni, že vyrazíme na všechny kvadriatlony a všude se i aktivně zúčastním.

Která disciplína je pro tebe ta nejhorší a na kterou se naopak těšíš?

Tak to je jasný, plavání, neumím plavat. Probírali jsme to, jak to uděláme a asi to vypadá, že mě navléknou do plovací vesty a potáhnou. Budu si muset vzít něco teplého na sebe, protože budeme ve vodě asi 6 hodin … A nejlepší – střelba. Před úrazem jsem chodil do lesa, jsem myslivec, takže střelba na cokoli z čehokoliv by mi mohla sedět.

Jaké jsou tvoje tréninkové plány na léto?

Jezdit na handbiku jak to zvládnu, nejlépe každý den, bohužel ještě potřebuji dopomoc s přesednutím na i z handbiku, a tak jsem závislý vždy na někoho, kdo mi pomůže. No a taky chci shodit do plavek, tak musím makat …

A prozradíš nám i nějaké osobní plány?

Chtěl bych se vrátit k myslivosti, houbaření, prostě do lesa … První cíl, a za to děkuji týmu, je mít svůj vlastní handbike, no a časem bych rád čtyřkolku, se kterou bych se dostal do lesa. Mám tady souseda vedle ve vesnici, který takovou má i s jeřábem, je myslivec a jezdí na ní do lesa, loví, a když uloví, jeřábem si úlovek naloží, doma vyvrhne a úlovek sám zpracuje.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..